3 čimbenika rizika za zdravlje na radnom mjestu: zrak, svjetlo, buka
Ustajali zrak u prostoriji za sastanke, skladište bez prozora i stalna razina buke u proizvodnom pogonu. Kao i većina zaposlenih, vjerojatno i Vi većinu svojih radnih sati provodite u zatvorenim prostorijama.
Budući da klima u prostoriji, osvjetljenje i akustika imaju značajan utjecaj na produktivnost, a mogu čak biti i štetni za zdravlje, uvjeti okruženja kao sastavni dio ergonomije na radnom mjestu ključna su tema za funkcionalnu zaštitu zdravlja u Vašem poduzeću.
U ovom smo prilogu saželi sve najvažnije zahtjeve u pogledu radnog mjesta koji se prvenstveno odnose na sljedeće čimbenike: zrak, svjetlo i buku. Uz to ćete ovdje naravno pronaći i odgovarajuće proizvode kojima ćete moći na savršen način opremiti svoje uredske prostorije u pogledu klime, osvjetljenja i akustike.
1. Klima u prostoriji
Na prvi pogled »loš zrak« ne djeluje baš kao nešto što bi moglo ugroziti radnu sigurnost u Vašem poduzeću. Hoće li se zrak za disanje na određenom radnom mjestu službeno smatrati »pogodnim za zdravlje«, ovisi o nekoliko važnih čimbenika s unaprijed određenim graničnim vrijednostima:
Temperatura
Ako je temperatura previsoka ili preniska, koncentracija i radni učinak znatno se smanjuju. Idealna temperatura u prostoriji iznosi od 19 do 20 °C za lagane i srednje teške aktivnosti.
Vlažnost zraka
Prevelika vlažnost zraka pogoduje stvaranju plijesni, što može uzrokovati zdravstvene probleme. Vrlo niska vlažnost zraka uzrokuje suhu sluznicu čime se opterećuju dišni putovi i povećava osjetljivost na uzročnike bolesti. Dopuštene granične vrijednosti za relativnu vlažnost zraka ovise o temperaturi u prostoriji i trebale bi iznositi od 55% do 70%.
Dinamika zraka
Dinamika zraka, dakle kretanje zraka u radnoj prostoriji, trebala bi iznositi između 0,1 i 0,15 m/s. Ako je ta vrijednost previsoka, radi se o štetnom propuhu. Ako se zrak premalo kreće, u prostoriji je zagušljivo i postaje teško disati.
Ostali čimbenici
Čimbenici kao što su prašina, nikotinsko zagađenje, koncentracija CO₂ i štetne tvari također igraju ulogu u procjeni kvalitete zraka. Uz to treba uzeti u obzir i toplinsko zračenje čiji izvor mogu biti razni uređaji ili zrak izvana tijekom ljeta.
Proizvodi za savršenu klimu u prostoriji
Jeste li znali?
Ako primjetan broj djelatnika u istoj zgradi pati od istih simptoma, poput poteškoća s disanjem ili bolnog grla, a uzroke nije moguće pronaći, radi se o »sindromu bolesne zgrade« (eng. »Sick Building Syndrome«). U tom je slučaju potrebno provesti objektivnu procjenu kvalitete zraka ili mjerenje razina štetnih tvari.
2. Rasvjeta
Ne može se poreći utjecaj svjetla na naš bioritam. Ako je prostor u kojem boravimo stalno taman, to može uzrokovati umor, slabiji radni učinak i smanjenu motivaciju. S druge strane, više svjetlosti čini nas aktivnijima. Ovaj fenomen sigurno Vam je poznat iz zimskog razdoblja.
Osvjetljenje na radnom mjestu može imati slične negativne ili pozitivne posljedice na Vašu produktivnost. Da bi uvjeti osvjetljenja na radnom mjestu bili ispravni, treba uzeti u obzir nekoliko stvari:
Dnevno svjetlo
Dnevno svjetlo trebalo bi u što većoj mjeri osvjetljavati radna mjesta, pri čemu bi trebalo dati prednost osvjetljenju dnevnim svjetlom u odnosu na osvjetljenje isključivo umjetnim svjetlom. Uz to je poželjno postaviti radna mjesta što je moguće bliže prozorima. Kvocijent dnevnog svijetla trebao bi biti veći od 2%.
Umjetno osvjetljenje
Jačina osvjetljenja dodatnim žaruljama navodi se u luksima. Za urede i skladišta minimalna bi vrijednost trebala iznositi između 200 i 300 lx, pri čemu aktivnosti poput čitanja, crtanja ili korištenja računalom zahtijevaju vrijednosti od 500 – 700 lx. U hodnicima ili utovarnim prostorima dovoljna je minimalna vrijednost od 100 lx. Imamo odgovarajuću rasvjetu za Vaše poduzeće: otkrijte sada svjetlo po mjeri stručnjaka. Poveznica na rasvjetna rješenja tvrtke Waldmann.
Proizvodi za optimalno osvjetljenje u uredu
Pozor
Vrlo žarko, izravno svjetlo, odsjaji i trajno treperenje mogu negativno utjecati na koncentraciju, pa čak i uzrokovati nezgode. Kako biste osigurali sigurnost i zaštitu zdravlja u Vašem poduzeću, trebali biste uzeti u obzir upad svjetlosti tijekom procjene rizika.
U Savjetniku za osvjetljenje radnog mjesta tvrtke KAISER+KRAFT pronaći ćete i korisne informacije o odgovarajućem svjetlu za razna radna područja kao što su skladište, proizvodnja, pisaći stol ili radionica.
3. Akustika
Ometajući zvukovi ili neprekidna razina buke na radnom mjestu mogu smanjiti sposobnost koncentracije i reagiranja, povećati spremnost na riskiranje i stopu pogrešaka, a time i smanjiti sigurnost tijekom obavljanja fizičkih poslova. Na kraju, ali ne i najmanje važno, dugotrajna buka uzrokuje stres i može imati dugoročne štetne posljedice za zdravlje (npr. oštećenje sluha).
Propisane maksimalne vrijednosti za razinu buke u decibelima
Za aktivnosti koje zahtijevaju visoku razinu koncentracije maksimalna razina buke smije iznositi 55 dB(A). Za aktivnosti koje uglavnom uključuju rutinske radove razina buke ne smije premašiti 70 dB(A).
U područjima u kojima se visoka razina buke ne može izbjeći (npr. proizvodni pogon ili skladište), u okviru zaštite na radu izloženost buci morate suzbiti odgovarajućom zaštitom od buke.
Za okvirnu procjenu
Vrijednost za šaptanje iznosi otprilike 30 dB(A), za kišu ili zvukove hladnjaka 50 dB(A), za vikanje ili zvuk kosilice 70 dB(A), dok motorna pila ili disko-glazba proizvode buku vrijednosti 110 dB(A).
Procjena razine buke
Različite osobe različito percipiraju čak i jake i slabe glasnoće. Iz tog razloga inspekcija radnog mjesta u pogledu razine buke pomaže pri procjeni razine buke na radnom mjestu i pri utvrđivanju uzroka opterećenja bukom. Pritom bi najmanje dvije osobe trebale neovisno procijeniti pozadinsku buku i uznemirujuću buku tijekom normalnog tijeka rada.
Proizvodi za idealnu akustiku u Vašem uredu
Mi smo Vaš partner za zdravo uređenje radnog prostora
Ergonomija na radnom mjestu iznimno nam je važna. Možete se pouzdati u nas ako Vam je potrebna podrška pri izboru odgovarajućih mjera zaštite na radu za Vaše poduzeće ili pri izboru ergonomskih uredskih rješenja.