Klinovi za podmetanje

S klinovima za podmetanje Vaše će teretno vozilo sigurno stajati dok Vi u miru utovarujete ili istovarujete robu. Kod izbora vodite računa o zakonskim propisima kako bi klin bio prikladan za Vaše transportno vozilo.

U kategoriji Klinovi za podmetanje nudimo Vam proizvode sljedećih marki: eurokraft pro.

Vaši filtri
    Marka
    Vrsta proizvoda
    Održivost
    Visina [mm]
    Širina [mm]
    Dužina [mm]
    Bruto cijena
    Neto cijena

    Klinovi za podmetanje za teretna vozila i transportere: mirno!



    Ugasite motor, zategnite ručnu kočnicu i transportno vozilo stoji mirno? Zakonodavac to ne vidi tako, pa je klinove za podmetanje propisao kao obavezu. S pravom: tijekom utovara i istovara robe ili na posebno neravnim podlogama auto će se početi pomicati brže nego što bismo to željeli. Klinovi za kotače tu su brza i jednostavna pomoć.



    Koje i koliko klinova za podmetanje moram voziti sa sobom?



    Sva vozila s dozvoljenom ukupnom težinom od 4 tone i više moraju imati klinove za podmetanje. Moraju ih imati i dvoosovinske prikolice iznad 750 kg. Kod teretnog vozila za vuču u vozilu moraju biti dva klina za podmetanje, a za svaku prikolicu ili poluprikolicu dolaze još po dva.



    Nazivna veličina klinova u pravilu mora odgovarati promjeru kotača, a klinovi moraju biti lako dostupni, ali istovremeno i čvrsto pričvršćeni u za to predviđenom držaču. Točne podatke pronaći ćete u čl. 41. njemačkog Pravilnika o registraciji vozila u cestovnom prometu (StVZO).



    Prema tom propisu provjeravaju se i teretna vozila. Ako se utvrde nedostaci materijala ili nedostatan broj klinova za kotače, prvenstveno je odgovoran vozač – kao i općenito kad se radi o osiguranju tereta.



    Zato biste od svojih djelatnika u transportu uvijek trebali tražiti da prije početka vožnje na temelju kontrolne liste provjere osiguranje tereta. Time ćete si u najgorem slučaju uštedjeti troškove i kašnjenja u isporuci.



    Plastika ili metal: koji materijal za klinove za kotače?



    Svaka varijanta ima svoje prednosti i nedostatke: plastika je vrlo dobra za gume i kolnik, a osim toga ima i povoljnu cijenu. No nosivost i otpornost materijala imaju svoje granice. Tu je u prednosti metal, ali on opet ima višu cijenu i jako opterećuje kolnik i materijal gume.



    Kao i praktički uvijek kod osiguranja tereta i ovdje vrijedi: bacite pogled na propise, a klinove za kotače obavezno odaberite točno u skladu s vozilom i opterećenjem. Za vrlo mala osobna vozila ili transportere najčešće su dovoljni plastični klinovi za podmetanje, a kod tegljača s poluprikolicom metal gotovo i nema alternativu.