Čista stvar. Ovako ćete ekološki očistiti svoj ured.
Zaštita klime velik je izazov našeg vremena. Prema izračunu njemačkog Saveznog ureda za statistiku poduzeća su 2010. godine na zaštitu okoliša potrošila oko 30000 milijuna eura. Šest godina kasnije već govorimo o 41118 milijuna eura. To pokazuje da ekološka svijest u njemačkim poduzećima raste.
Čišćenje ureda pruža mnogobrojne mogućnosti za ekološko ponašanje. Često Vam to neće donijeti više posla niti dodatne troškove. Dobro je da je tako jer od održivosti u održavanju prostorija na kraju profitiraju svi:
- Djelatnici koji rade u okruženju poticajnom za zdravlje
- Poduzeće koje čiste savjesti radi na svojem imidžu
- Okoliš koji će biti minimalno opterećen
Ovaj Vam prilog omogućava da vidite kako u svojem poduzeću možete profitirati od ekološkog čišćenja. Osim toga bavimo se i zahtjevima u pogledu održivog održavanja prostorija, pa ćete dobiti praktični kontrolni popis pomoću kojeg te mjere možete odmah realizirati.
Čemu održivo čišćenje?
Jeste li ikad pogledali etiketu običnog univerzalnog sredstva za čišćenje? Tamo sve vrvi od upozorenja i simbola na kojima se nalaze mrtve ribe i koji upozoravaju na otrovne i nagrizajuće tvari.
Sve te štetne kemikalije neće se nakon čišćenja samo rasplinuti u zraku. S vodom za čišćenje preko odvoda završit će u okolišu. Osobito upotreba sredstava za čišćenje štetnih za okoliš može dovesti do opterećenja za ljude i prirodu.
Ekološki promišljenim ponašanjem u uredu možete puno postići. Prelazak na ekološka sredstva za čišćenje možda Vam se čini kao kap u moru.
Ali u stvarnosti čak i naizgled sitne mjere imaju velik učinak. Od pozitivnih efekata za svoje poduzeće nećete profitirati samo Vi. Pregled Vaših prednosti:
Zdravlje i produktivnost
Štetnost za okoliš najčešće znači i štetnost za zdravlje ljudi. Vaši zaposlenici tijekom radnog dana dolaze u kontakt s očišćenim površinama i udišu kemijske tvari iz sredstava za čišćenje. Dakle, štetnost sredstava koja upotrebljavamo izravno utječe na zdravlje Vaših djelatnika. Na ekološki očišćenom radnom mjestu klijenti i djelatnici osjećat će se ugodnije. To će trajno utjecati i na produktivnost djelatnika.
Konkurentnost i pravna sigurnost
Zaštita okoliša poduzećima sve više postaje ključni čimbenik konkurentnosti. Djelatnici i klijenti sve više gledaju na to poštuju li se osnovni ekološki standardi. Mnogim je ljudima privatno važno održivo rukovanje resursima. S poduzećem kojem su važne iste vrijednosti tako će se moći bolje poistovjetiti – to je ključno za lojalnost klijenata i djelatnika!
Osim toga, bit ćete sigurni i s pravne strane: poštovanjem ekoloških propisa u konačnici ćete dokazati da Vam je dobrobit djelatnika i klijenata važna.
Imidž i vrijednosti
Čini dobro i šuti o tome? Kad govorimo o zaštiti okoliša, ne biste trebali biti lažno skromni. Otvoreno govorite o tome, iskoristite svoj angažman kao važan element za stvaranje imidža. Možete ga čak definirati i kao ključnu vrijednost za poduzeće. Vaše će poduzeće tako preuzeti funkciju uzora i postat će atraktivnije za potencijalne djelatnike i klijente.
Važna područja za ekološko održavanje prostorija
Čišćenje površina
Podovi, pisaći stolovi, ormari, pisači, sanitarni prostori – na tim se površinama odvija veći dio čišćenja.
Red i upravljanje otpadom
Tko je već jednom pokušao obrisati neuredni pisaći stol, zna da red pomaže pri čišćenju. I u rukovanju otpadom možete djelovati ekološki.
Čišćenje zraka
Neka se prljavština ne vidi na prvi pogled. Zato uvijek vodite računa i o kvaliteti i čistoći zraka za disanje.
Zahtjevi za održivo čišćenje
Pri čišćenju vrijedi načelo: do potrebne čistoće sa što manje resursa. Što se time misli?
Potrebna čistoća:
Naravno da uvijek treba održavati higijenske standarde. U prljavim se prostorijama nitko ne osjeća ugodno. A upravo se u područjima kojima se služi velik broj ljudi mogu brzo raširiti bolesti. Ipak, nemojte pretjerivati s čišćenjem. Agresivne tvari i pretjerani protokoli za čišćenje opterećuju zrak u prostoriji, vodu i obrambeni sustav djelatnika.
Što manje resursa:
Radne procese za održavanje prostorija trebalo bi urediti tako da se općenito troši malo plastike, struje, vode i sredstava za čišćenje. Kako da to ostvarite, pročitajte u našem praktičnom kontrolnom popisu za ekološko čišćenje.
Biološka razgradivost: zlatni standard za sredstva za čišćenje
Sredstva za čišćenje često su toksična za vodene organizme. Upravo se tenzidi, aktivne tvari za čišćenje, dugo zadržavaju u prirodi. Za održivo čišćenje stoga treba voditi računa o biološkoj razgradivosti sredstava za čišćenje. Postoje razne ekološke oznake, npr. »Plavi anđeo«, koje Vam mogu pomoći da se snađete pri kupnji.
Kontrolni popis za ekološko čišćenje
Vjerojatno nećete osobno preuzeti čišćenje cijelog ureda. Ali kao osoba koja je zadužena za to područje imate velik utjecaj. To počinje već izborom tvrtke za čišćenje odnosno osoblja. Poštujte ekološke standarde i o tome razgovarajte s osobljem. Vrlo često će biti otvoreni za Vaše sugestije.
Upotrebljavajte pravi proizvod za čišćenje
Vodite računa o kompatibilnosti namjene i proizvoda. Ili jasnije rečeno: nemojte dopustiti tvrtki za čišćenje da pisaće stolove briše papirnatim ručnicima; za to postoje učinkovitiji materijali kojima se štede resursi. Osim toga, ne mora se svugdje upotrebljavati agresivno sredstvo za dezinfekciju. Često i blagim sredstvom za čišćenje s ekološkom oznakom možete vrlo dobro doći do cilja.
Štedljivo dozirajte sredstva za čišćenje
Često se upotrebljava previše sredstva za čišćenje. Samo zato što ima jak miris i jako se pjeni, neće mu se automatski povećati snaga čišćenja. Obratite pozornost na proizvođačeve preporuke – često je dovoljno samo nekoliko kapi na punu kantu vode. Pravo doziranje štedi novac i štiti otpadnu vodu.
Uložite u kvalitetna vlakna
I mehaničko djelovanje isto može pridonijeti smanjenju kemijskih sredstava za čišćenje. Veliku ulogu pritom igra materijal krpe za brisanje. Nečistoće se mogu ukloniti samim pokretom čišćenja, pa ponekad nije potrebna kemija. Visokokvalitetne krpe od mikrovlakana perive su na visokoj temperaturi i zato se mogu dugo upotrebljavati. Trebali biste izbjegavati jednokratne proizvode poput krpa za čišćenje ekrana ili jednokratnih krpa za prašinu.
Kupite veće posude
Veće posude kod proizvoda za čišćenje nisu samo povoljnije nego su i bolje za okoliš. Na taj se način stvara manje ambalaže. Informirajte se u specijaliziranoj trgovini o dostupnim veličinama posuda.
Olakšajte čistoći
Ima puno pametnih ideja za rješavanje nečistoće, pa čak i za njezino sprečavanje. Što kažete primjerice na sustav za čiste hodne površine na ulazu? Ili na uređaje koji stvaraju malo prljavštine i sami se čiste? Na zgodnu krpu za brisanje uz aparat za kavu koja će djelatnike potaknuti da se, kad vide male mrlje, i sami pokrenu? Sustav za odlaganje za pisaći stol također povećava red i pomaže u održavanju čistoće.
Nemojte zaboraviti zrak za disanje
Već smo spomenuli da i čistoća zraka ima velik utjecaj na zdravlje. Nadražujuće pare, velika količina fine prašine i obični ustajali zrak u uredu – sve se to može spriječiti na ekološki način. Informirajte svoje osoblje o pravilnom prozračivanju, pri uređenju ureda izbjegavajte nepotrebne izvore prašine i onečišćenja zraka te uložite u prirodne osvježivače zraka kao što su biljni i vodeni zidovi.
Izbjegavajte i odvajajte otpad
Morate li zaista ispisati ovaj dokument? Takva jednostavna pitanja pomažu pri smanjenju otpada u uredu. Osnovno odvajanje otpada i pravilno zbrinjavanje specijalnog otpada trebalo bi biti standard kao i u privatnim kućanstvima.
Održivost i za nas u tvrtki KAISER+KRAFT stoji u središtu. Bacite pogled na naše stranice o održivosti i otkrijte kako u tvrtki KAISER+KRAFT štitimo okoliš!